Je lepšie začínať silovým tréningom alebo kardiom?
Čím by sa malo začínať pri kombinovanom cvičení?
Rozhodli ste sa vrhnúť do cvičenia a spojiť kardio zo silovým tréningom do jedného dňa? Ale neviete, čím začať? Inde ste sa už možná mnohokrát dočítali, že je de facto jedno v jakom poradí sa na cvičenie vrhnete, a máte to robiť tak, ako vám to vyhovuje. Keď sa ale na túto otázku zameriame z fyziologického hľadiska je jasné, že najlepšie bude najskôr zvädať činky a potom sa vrhnúť na kardio. Ale prečo tomu tak je?
Za všetkým hľadajte glykogén
Glykogén je zásobárňou rýchle energie, ktorá je uchovávaná vo svaloch a pečeni. Keď naše telo nutne potrebuje viac energii, začne ju čerpať zo zásob glykogénu. Jak kardio, tak silový tréning tieto zásoby využívajú a pokiaľ ich nemá telo pri cvičení dostatok, znižuje sa tak i výkon. Pri silovom tréningu naše telo využíva približne tretinu zásob glykogénu, má-li ho ale nedostatok je u silového tréningu deficit výkonu omnoho väčší než u kardia. U silového tréningu telo potrebuje rýchlu energiu nárazovo, naopak u kardia sa telo dokáže adaptovať a fungovať s nižším množstvom glykogénu a dokáže jej nahradiť pomalým odbúravaním tuku.
Vyčerpanie
Zďaleka najdôležitejším faktorom v tejto otázke je vyčerpanie. Cieľom silového tréningu je s každým tréningom zvyšovať záťaž, k dosiahnutí tohto cieľa je potreba mať dostatok energie. Kardio môže viest ku svalovej únave a tým pádom znížiť silu aj výkonnosť. Po kardiu môže nastáť aj mentálna únava, čo môže narušiť sústredenie a motiváciu. Skrátka výkon by nemusel byť úplne dostačujúci a podľa predstav. To neznamená, že silový tréning nemá negatívny vplyv na kardio cvičenie, ale z fyziologického hľadiska je vplyv silového tréningu na kardio menší ako v opačnom prípade, predovšetkým u intenzívneho kardio cvičení. K podpore aeróbnej aktivity a oddialenia svalovej sily môžete taktiež použiť jeden z našich doplnkov ako je fermentovaný beta-Alanin alebo BCAA (pripravujeme). Najlepší je teda tieto aktivity rozdeliť do iných dní, to má i ďalšiu výhodu. Kardio v netréningový deň napomáha regenerácii. Ako presne to funguje, je však na iný článok.