Je proteín vhod­ný pre deti?

Je proteín vhodný pre deti? 1

Je proteín vhod­ný pre deti?

Základom akékoľvek výživy by mala byť pestrá a vyvážená strava, ktorá obsahuje dostatok vhodných sacharidov, bielkovín, tukov a vlákniny, všetko v kombinácii s dostatočným pitným režimom. V prípade, že dieťa nekonzumuje potrebné množstvo bielkovín, môžu byť proteínové nápoje ich vhodným zdrojom. Je ale na mieste sa zamyslieť nie len nad množstvom, ale i nad kvalitou zdroja bielkovín.

Spoločnosť WeFood ponuka iba najkvalitnejšiu triedu proteínov, ktoré ostatný výrobcovia nemajú štandardne v ponuke. Jedná sa o tzv. natívne proteíny, ktoré zachovávajú maximum nutričných látok z mlieka a môžu tak byť vhodnými proteíny pre deti. Tento typ proteínu neprechádza žiadnou úpravou, neobsahuje rezídua zo spracovaní mliečnych produktov a zachováva plný výživový potenciál proteínu. Ako ideálny sa javí použitie natívneho MPI, čo je typ proteínu s neupraveným a filtráciou neznemeným pomerom medzi srvátkovými a kazeínovými bielkovinami mlieka. Zjednodušene sa jedná o dehydratované mlieko zbavené maximálneho množstvá laktózy a tuku, v ktorom sú ale zachované všetky vitamíny prítomné v mlieku a ktorých prítomnosť v proteínu je štandardizovaná.

Ďalšou výhodou natívneho MPI je pomalé vstrebávanie (8h), ktoré nevedie k vyčerpaniu enzymatickej kapacity a tým pádom ku vzniku plynatosti (tuto skutočnosť je treba riešiť u rýchlejších typov proteínov v rámci ich zloženia). Tým sa tento typ produktu radí medzi vhodné proteíny pre deti, a to nielen svojou pozvoľnou vstrebateľnosťou. Proteín je možné teda konzumovať ako bežnú potravinu, odporúčame iba neprekračovať dávkovanie (viď tabuľka nižšie). Nebezpečí by mohlo nastáť iba v prípade dlhodobého každodenného predávkovania (od 200% vyššie), čo štandardne nehrozí a je obťažné i pre dospelého (nie je ľahké sa každý deň prejedať). Zvýšenou potrebu bielkovín, podobne ako u dospelých, majú športujúce deti.

Pre zdravý rast a vývoj je treba, aby aspoň 40 % všetkých bielkovín v detskej strave bolo živočíšneho pôvodu, ako optimálna hodnota sa uvádza 50–70 % bielkovín.*

*Zdroj: https://vyzivadeti.cz/…-vyvoj-deti/

Koľko bielkovín deti potrebujú?

Množstvo bielkovín, ktoré deti denne potrebujú, sa líši nielen podľa veku, ale i podľa pohlavia či pohybových aktivít dieťaťa. Nedostatok bielkovín totiž vedie nielen k ťažkostiam s rastom a vývojom, ale môže spôsobiť i zníženie imunity či spomalení regenerácie organizmu po športovom výkonu.

Odporúčaný denný príjem bielkovín je možné obecne vyjadriť nasledujúcou tabuľkou:

Vek doeťaťa Bielkoviny – podľa hmotnosti dieťaťa (g/kg) Bielkoviny – podľa veku dieťaťa (g/deň)
1 – 4 roky 1 g 14 g pre chlapcov, 13 g pre dievky
4 – 7 let 0,9 g 15 g pre chlapcov, 17 g pre dievky
7 – 10 let 0,9 g 24 g pre chlapcov, 24 g pre dievky
10 – 13 let 0,9 g 34 g pre chlapcov, 35 g pre dievky
13 – 15 let 0,9 g 46 g pre chlapcov, 45 g pre dievky
15 – 19 let 0,9 g pre chlapcov, 0.8 g pre dievky 60 g pre chlapcov, 46 g pre dievky

Zdroj: Nevoral, J.: Výživa v dětském věku

Druhý stĺpec tabuľky ukazuje dávku bielkovín odporúčanú podľa hmotnosti dieťaťa (g/kg hmotnosti dieťaťa).
Tretí stĺpec tabuľky ukazuje dávku bielkovín odporúčanú podľa veku dieťaťa (g/deň).

Pokiaľ dané množstvo bielkovín nestíha dieťa doplniť stravou, môžu prísť na radu proteíny pre deti. Ako zdroj bielkovín sa neodporúča bielkovina sóji kvôli obsahu antinutričných látok, čo sú látky, ktoré znižujú alebo celkom blokujú možnosť využití iných dôležitých látok ako sú vitamíny alebo enzýmy. Sója sa naviac radí medzi alergény a existuje okolo nej celá rada kontroverzných štúdii. Spoločnosť WeFood sa cielene vyhýba používaní sójových proteínov a produktov zo sóji. Produkty spoločnosti WeFood naviac obsahujú iba prírodné aróma a farbivá, neobsahujú pridaný cukor a sú sladené nekalorickým sladidlom Erylite®.